Each year, we present our Staff Excellence Awards to exceptional staff throughout the College of Natural Sciences. Without our fantastic, professional staff, the college would not thrive as it does. We thank you all for your efforts!

2016

  • Amy Bush, Department of Computer Science
  • Chris Costello, UTeach Science Program
  • Lara Eakins, Department of Astronomy
  • Lisa Gentry, Department of Physics
  • Kathy McWilliams, Department of Nutritional Science

2015

  • Sasha Schellenberg, Department of Statistics & Data Sciences
  • Kelly Quinney, Department of Astronomy
  • Jon Howard, Advising Center, Math, Physics and Astronomy
  • Tamra Rogers, Biology Instructional Office
  • Angela Missildine, Department of Chemistry
  • Hanshin Lee, McDonald Observatory

2014

  • Dorothy Frasch, Supervisor, McDonald Observatory
  • Sally Amen, New Employee, Department of Statistics and Data Sciences
  • Eileen Drake, School of Human Ecology
  • Teresa Garza, Institute for Fusion Studies
  • Mary Lozano, Department of Molecular Biosciences
  • Sylvia Moore, Department of Integrative Biology

2013

  • Judith Quinney, Supervisor, Student Records
  • Vicki Keller, New Employee, Statistics & Scientific Computation
  • Herb Boehl, Physics
  • Melissa Taylor, Office of Honors, Research and International Studies
  • Ron Leck, McDonald Observatory
  • Angie Steelman, Chemistry & Biochemistry

2012

  • Toren K. Smith, Computer Science
  • Linda Breining, Human Ecology
  • Sandra Catlett, Mathematics
  • Glenn Suchan, Physics
  • Roger Williams, Chemistry
  • David Steadman, Communications

2011

  • Sally Morehead, Marine Science
  • Samuel Harris III, Biological Sciences
  • Chris Weatherly, Neurobiology
  • Karin Keller, Chemistry and Biochemistry
  • Chad Barnes, Computer Science
  • Dean's Office Staff Excellence Award: Mary Miller, UTeach Outreach

2010

  • Marvin James Halligan, Institite of Fusion Studies
  • Carol Hyink, Computer Science
  • Julia Apodaca, Human Ecology
  • Kathy Thatcher, Biological Sciences
  • Edwin Scott Keifer, Chemistry and Biochemistry
  • Dean's Office Staff Excellence Award: Michael Mahometa

2009

  • Erika L. Frahm, Biological Sciences
  • Jon Kevin Mace, McDonald Observatory
  • Sharon D. Bugnand, Nano and Molecular Science and Technology
  • Kimberly M. Sybert, Neurobiology
  • George L. Sandefur, Physics
  • Dean's Office Staff Excellence Award: Rebecca Kester

2008

  • Theresa Barnes, Integrative Biology
  • Cathy Potter, Molecular Genetics and Microbiology
  • Alfonso Huerta Garcia, Human Ecology
  • Maorong Zou, Mathematics
  • Catherine Rapinett, Institute for Fusion Studies
  • Dean's Office Staff Excellence Award: Ricardo Gonzalez

2007

  • Charles Arnone, Neurobiology
  • Yadirah Colon, Computer Sciences
  • Nancy Davis, McDonald Observatory
  • Jim Umbarger, Astronomy
  • Brian Zavala, Environmental Science Institute
  • Dean's Office Staff Excellence Award: Kate Waldeman

2006

  • Barbara Heine, Computer Sciences
  • Michael Ronalter, Chemistry & Biochemistry
  • Tina Radke, Human Ecology
  • Povilas Palunas, McDonald Observatory
  • Sheri Biggs, Neurobiology

2005

  • Monica Kidd, Astronomy
  • Laurie Alvarez, Center for Computational Biology and Bioinformatics
  • Jeff Evelyn, Chemistry & Biochemistry
  • Nelson Guda, Environmental Science Institute
  • Marco Gonzalez, School of Biological Sciences

2004

  • Michael Montague, Human Ecology
  • Dan Machold, Computer Sciences
  • Fu-Ren (Frank) Fan, Laboratory for Electrochemistry
  • Dora Hilgart, Molecular Genetics and Microbiology
  • John Maisano, Texas Memorial Museum

2003

  • Cynthia Thompson, Astronomy
  • Monika Hill, Chemistry & Biochemistry
  • Frances Lemear, Integrative Biology
  • Nancy Lamm, Mathematics
  • John Good, McDonald Observatory

2002

  • Timothy Stahlke, Dana Center
  • Carolyn Miller, Human Ecology
  • Katherine Reynolds, ICMB
  • John Ulrich, Integrative Biology
  • Michael Gibson, Marine Science Institute
  • Patrick Goetz, Mathematics

2001

  • Lara Eakins, Astronomy
  • Patricia Ganey-Curry, Institute for Geophysics
  • Andrea Wickham, Marine Science Institute
  • Robert Rainey, Vertebrate Paleontology Lab
  • Suzanne Goodman, School of Biological Sciences

2000

  • Enrique Cantu, Jr., Astronomy
  • Elsa Villanueva, Human Ecology
  • David Doss, McDonald Observatory
  • Lee Sutton, Neurobiology
  • Annie Harding, Prigogine Center

1999

  • Lee Benson, Chemistry & Biochemistry
  • Larry Mack, Geological Sciences
  • Robert Claggett, Human Ecology
  • Richard Kalke, Marine Science Institute
  • Emma Harley, Microbiology

1998

  • Susan Cook, Biological Sciences
  • Theresa Barnes, Botany
  • Linde Soderquist, Human Ecology
  • George Barczak, McDonald Observatory
  • Richard Garcia, Microbiology
  • Allan Bonin, Zoology

1997

  • Mae Collins, Astronomy
  • Daniel Thomas, Biological Sciences
  • Patrick Horne, Computer Sciences
  • Earl Green, McDonald Observatory
  • Allan Bonin, Zoology

1996

  • Cathy Prescott, Botany
  • Sandra Monahan, Biological Sciences
  • Donald Niebauer, Chemistry & Biochemistry
  • Cleota Gambino, McDonald Observatory
  • John Loera, Zoology

1995

  • Paul Ward, Biological Sciences
  • Carolyn Valentine, Fusion Studies
  • Betty Kurtz, Geological Sciences
  • Margaret Combs, Mathematics
  • Norma Kotz, Physics

1994

  • Michael Raney, Biological Sciences
  • Barbara McKnight, Chemistry & Biochemistry
  • Fletcher Mattox, Computer Sciences
  • Janis Baker, Mathematics
  • Pam Cook, Science and Technology Center

1993

  • Vincent Lynch, Chemistry & Biochemistry
  • Char Dison, Computer Sciences
  • William Woods, Geological Sciences
  • Adele Traverso, Theory Group, Physics
  • Marsha Berkman, Zoology

1992

  • Susan Dirks, Clayton Foundation Biochem. Inst.
  • Shirley Hurt, Fusion Research Center
  • Donna Lee Precht, Geological Sciences
  • Karen Crumley, Institute for Fusion Studies
  • Ricardo Ruiz, Jr., Physics

1991

  • Arthur S. Bratteng, Biological Sciences
  • Robert J. Nagy, Botany
  • Joanne Click, Computer Sciences
  • Carolyn Miller, Human Ecology
  • Juanita Goldrick, Mathematics

1990

  • Joanne Rhodes, Biological Sciences
  • Karen Holcomb, Botany
  • Dianne Driskell, Computer Sciences
  • Alvin Mitchell, McDonald Observatory
  • Richard DeMarchi, Microbiology

1989

  • Guenther Hoops, Geological Sciences
  • Frieda Neff, Home Economics
  • Sue Kinney, Mathematics
  • Sandy Preston, McDonald Observatory
  • Les Deavers, Physics