The College of Natural Sciences is home to a large number of committed, innovative educators that help our students learn a demanding curriculum. The College of Natural Sciences Teaching Excellence Award celebrates the members of our faculty that excel in the classroom.

2017 Teaching Awards

Computer Science Alison Norman
Human Development and Family Sciences Su Yeong Kim
Chemistry Shagufta Shabbir
Mathematics Pedro Morales
Chemistry Sean Roberts


2016 Teaching Awards

Human Development and Family Sciences Natalie Ammon
Astronomy Steve Finkelstein
Statistics and Data Sciences Kristin Harvey
Mathematics John Meth
Physics Roy Schwitters
Molecular Biosciences Jason Upton

 

2015 Teaching Awards

Physics Can Kilic
Neuroscience Kimberly Raab-Graham
Statistics and Data Sciences Margaret 'Maggie' Myers
Chemistry Michael Rose
Human Ecology Jaimie Davis
Physics Boris Breizman
Integrative Biology Shalene Jha
Marine Science Gerald 'Chris' Shank
Mathematics Amanda Hager
Mathematics Gustavo Cepparo
Molecular Biosciences Andy Ellington
Computer Science Peter Stone
Molecular Biosciences Jeffrey Barrick

 

2014 Teaching Awards

Astronomy Volker Bromm
Neuroscience Laura Colgin
Mathematics Mark Daniels
Chemistry Guangbin Dong
Human Ecology Paul Eastwick
Physics Richard Fitzpatrick
Integrative Biology Johann Hofmann
Biology Instructional Office  Martha Maas
Physics John Markert
Mathematics Mark Maxwell
Biology Instructional Office Barbara Moore
Computer Science Vitaly Shmatikov
Molecular Biosciences Gwendolyn Stovall

 

2013 Teaching Awards

Computer Science Adam Klivans
Textiles & Apparel Ann Reed
Nutritional Sciences Chris Jolly
Integrative Biology Christine Hawkes
Marine Science Dong-Ha Min
Neurobiology Ila Fiete
Mathematics Jennifer Mann Austin
Freshman Research Initiative Josh Beckham
Human Development & Family Sciences Liz Gershoff
Statistics & Scientific Computation Peter Mueller
Physics Philip Morrison
School of Biological Sciences Richard Taylor
Molecular Genetics & Microbiology Sara Sawyer
Chemistry & Biochemistry Simon Humphrey
Molecular Cell and Developmental Biology Steven Vokes

 

2012 Teaching Awards

Integrative Biology Craig Randy Linder
Marine Science Deanna L. Erdner
Biochemistry David Hoffman
Physics Gregory Fiete
UTeach Jason Ermer
School of Biological Sciences Jessica Wandelt
Molecular Cell and Developmental Biology Janice Fischer
Astronomy Shardha Jogee
Mathematics Dan Knopf
Human Dev & Family Sci Marci. E. J. Gleason
Computer Science Michael Walfish
Molecular Genetics and Microbiology M. Stephen Trent
FRI Stacia E Rodenbusch
Statistics and Scientific Computation James Scott

 

2011 Teaching Awards

Astronomy Greg Shields
School of Biological Sciences Jennifer Moon
Integrative Biology Michael Ryan
Molecular Cell & Developmental Biology Jennifer Morgan
Molecular Genetics & Microbiology Christopher Sullivan
Neurobiology Nicholas Priebe
Chemistry and Biochemistry Allen Bard
Computer Science Michael Dahlin
Human Ecology Lydia Steinman
Human Development & Family Sciences Lisa Neff
Nutritional Sciences Linda deGraffenreid
Textiles and Apparel Nancy Prideaux
Marine Science No candidate this year
Mathematics Mirela Ciperiani
Physics Gerald Hoffmann
Statistics & Scientific Computation Catherine Stacy

 

2010 Teaching Awards

Astronomy Milos Milosavljevic
School of Biological Sciences Moon Draper
Integrative Biology Claus Wilke
Molecular Cell & Developmental Biology Jeffrey Gross
Molecular Genetics & Microbiology Vishwanath Iyer
Neurobiology Raymond Chitwood
Chemistry and Biochemistry Dionicio Siegel
Computer Science Michael Scott
Human Ecology Karen Bravo
Marine Science James McClelland
Mathematics Natasa Pavlovic
Physics Greg Sitz

 

2009 Teaching Awards

Astronomy Mary Kay Hemenway
School of Biological Sciences Anita G. Latham
Integrative Biology Johann Hofmann
Molecular Cell & Developmental Biology David S. Stein
Molecular Genetics & Microbiology Marvin Whiteley
Neurobiology Helmut Koester
Chemistry and Biochemistry Lauren J. Webb
Computer Sciences Lorenzo Alvisi
Human Ecology  (Hum Dev/Family Sci) Timothy J. Loving
Mathematics Lexing Ying
Physics Todd Ditmire

 

2008 Teaching Awards

Astronomy Volker Bromm
School of Biological Sciences Ruth Franks
Integrative Biology Molly Cummings
Molecular Cell & Developmental Biology John Wallingford
Molecular Genetics & Microbiology Richard Meyer
Neurobiology Alex Huk
Chemistry and Biochemistry Christopher Bielawski
Computer Science Bruce Porter
Human Ecology Henry Ciolina
Human Ecology Eve Nicols
Marine Science G. Christopher Shank
Mathematics Diane Radin
Physics Duane Dicus

 

2007 Teaching Awards

Astronomy Eiichiro Komatsu
School of Biological Sciences Emin Ulug
School of Biological Sciences Beverly Finklea
Integrative Biology Dan Bolnick
Molecular Cell & Developmental Biology Enamul Huq
Molecular Genetics & Microbiology Jacquelin Dudley
Neurobiology Seema Agarwala
Chemistry and Biochemistry Rick Russell
Computer Science Simon Lam
Human Ecology Theodore Dix
Marine Science No candidates this year
Mathematics Shinko Harper
Physics Josh Klein

 

2006 Teaching Awards

Astronomy John Kormendy
School of Biological Sciences John Abbott
School of Biological Sciences Suzanne Barth
Integrative Biology John Juenger
Molecular Cell & Developmental Biology John Sisson
Molecular Genetics & Microbiology Scott Stevens
Neurobiology Mendell Rimer
Chemistry and Biochemistry John Stanton
Computer Science Mohamed Gouda
Human Ecology Nancy Hazen-Swann
Marine Science Izhar Khan
Mathematics Gary Hamrick
Physics Willy Fischler

 

2005 Teaching Awards

Department Award Winner
Astronomy Bill Jefferys
School of Biological Sciences David Hall
School of Biological Sciences Dee Silverthorn
Integrative Biology Lauren Meyers
Molecular Cell & Developmental Biology Arturo De Lozanne
Molecular Genetics & Microbiology Elizabeth Weiss
Neurobiology Nace Golding
Chemistry and Biochemistry Dmitrii Makarov
Chemistry and Biochemistry Svetlana Leytner
Computer Sciences Jayadev Misra
Geological Sciences James Connelly
Human Ecology Michelle Lane
Marine Science Ken Dunton
Mathematics John Durbin
Physics Sonia Paban

 

2004 Teaching Awards

Department Award Winner
Astronomy Frank Bash
School of Biological Sciences Tanya Paull
Integrative Biology Creagh Breuner
Molecular Cell & Developmental Biology Terry O’Halloran
Molecular Genetics & Microbiology Jon Huibregtse
Neurobiology Bing Zhang
Chemistry and Biochemistry John Tesmer
Computer Sciences Ben Kuipers
Geological Sciences Liang Yang
Human Ecology Bugao Xu
Marine Science Edward Buskey
Mathematics John E. Gilbert
Physics Sasha Kopp

 

2003 Teaching Awards

Department Award Winner
Astronomy Karl Gebhardt
School of Biological Sciences Ruth Buskirk
Integrative Biology Ulrich Mueller
Molecular Cell & Developmental Biology David Herrin
Molecular Genetics & Microbiology Paul Szaniszlo
Neurobiology John Mihic
Chemistry and Biochemistry Brian Pagenkopf
Chemistry and Biochemistry Cynthia Labrake
Computer Sciences Calvin Lin
Geological Sciences Robert Goldhammer
Human Ecology Chris Jolly
Human Ecology Kay Southworth
Marine Science Scott Nunez
Mathematics Oscar Gonzalez
Physics Gerald Hoffmann

 

2002 Teaching Awards

 

Department Award Winner
Astronomy Don Winget
School of Biological Sciences Judy Edmiston
Integrative Biology Mark Kirkpatrick
Molecular Cell & Developmental Biology Martin Poenie
Molecular Genetics & Microbiology Arlen Johnson
Neurobiology Austen Riggs
Chemistry and Biochemistry Mike Krische
Computer Sciences Glenn Downing
Geological Sciences Mark Helper
Human Ecology Ed Anderson
Marine Science Henrietta Edmonds
Mathematics David Saltman
Physics Roger Bengtson

 

2001 Teaching Awards

Department Award Winner
Astronomy Dan Jaffe
Astronomy John Lacey
School of Biological Sciences Paul Gottlieb
Integrative Biology Randal Linder
Molecular Cell & Developmental Biology John LaClaire
Molecular Genetics & Microbiology Leanne Field
Neurobiology Nigel Atkinson
Chemistry and Biochemistry David Vandenbout
Computer Sciences Doug Burger
Computer Sciences Steve Keckler
Geological Sciences Steven Grand
Human Ecology Ardis Rewerts
Marine Sciences Institute George Ward
Mathematics Lorenzo Sadun
Physics Michael Downer

 

2000 Teaching Awards

Department Award Winner
Astronomy Frank N. Bash
Integrative Biology Norma Fowler
Molecular Cell & Developmental Biology Klaus Kalthoff
Molecular Genetics & Microbiology Clarence Chan
Neurobiology Wesley Thompson
Chemistry and Biochemistry Jonathan Sessler
Computer Sciences Vladimir Lifschitz
Geological Sciences Chris Bell
Human Ecology Eve Nicols
Marine Sciences Institute Ken Dunton
Mathematics Charles Friedman
Physics Richard Hazeltine

 

1999 Teaching Awards

Department Award Winner
Astronomy R. Robert Robbins
Biology Kanagasabapathi Sathasivan (Sata)
Botany Stanley J. Roux
Chemistry and Biochemistry Ruth Shear
Computer Sciences Vicki Almstrum
Geological Sciences Daniel S. Barker
Human Ecology Richard A. Willis
Marine Sciences Institute Lee A. Fuiman
Mathematics James W. Daniel
Physics John Markert
Zoology Eric R. Pianka

 

1998 Teaching Awards

Department Award Winner
Astronomy Harriet Dinerstein
Biology Julie Palmer
Botany Guy Thompson
Chemistry and Biochemistry John Stanton
Computer Sciences Gordon Novak
Geological Sciences Leon Long
Human Ecology Catherine Surra
Marine Sciences Institute Ellery Ingall
Mathematics Ted O’Dell
Microbiology Linda Lowen
Physics Tom Griffy
Zoology James Larime